09.03.2023
Takové motto zvolili pořadatelé 29. ročníku přední maloobchodní konference Retail Summit, která proběhne 28. – 30. března v Kongresovém centru Praha.
Ekonomičtí odborníci i sociologové se shodují, že naše společnost směřuje do přelomového období. Pod vlivem krize lze očekávat skokovou změnu nákupního chování spotřebitelů, nejen ve smyslu úspor a omezení spotřeby, ale obecně – v novém nastavení hodnotového vnímání produktů a služeb. Nepůjde tedy „jen“ o to překonat nějakou další krizi, ale projít procesem celkové ekonomické transformace spotřebitelů i jednotlivých firem.
Inspiraci dodá účastníkům mj. hlavní řečník Peter Hinssen, světově uznávaný odborník na téma radikálních inovací a digitalizace. Ve své knize „The Phoenix and the Unicorn“ se zabývá firmami, které jsou stejně jako mýtický pták schopny povstat z popela starých praktik a vzejít z této proměny silnější než kdy předtím.
Poučení z minulosti naopak dodá světoznámý archeolog a egyptolog Miroslav Bárta, jehož poslední kniha 7 zákonů: Jak se civilizace rodí, rostou a upadají přináší inspirativní pohled na výzvy dnešního světa.
V roce 2022 navštívilo Retail Summit přes tisíc účastníků a padesát partnerů. Letošní akci jako tradičně podpoří také sdružení GS1 Czech Republic. Ředitelka Pavla Cihlářová povede jednu ze sekcí sekcí věnovala i tématu inovativního přístupu k potravinářství a zemědělství. Pokud bylo téma pro někoho poněkud vzdálené od maloobchodního trhu, jistě již z výčtu účastníků sekce mohl odvodit, že se diskuse zase tak příliš daleko od retailu pohybovat nebude.
Spotřebitel se totiž stále více zajímá o původ potravin, o podmínky, ve kterých se vstupní suroviny pěstují, a v neposlední řadě také o to, jaké jsou dopady výroby potravin na půdu, přírodu i celou planetu. Navíc spotřebitel není jediný, koho tyto věci zajímají. Naštěstí se ukazuje, že šetrný způsob výroby a inovativní přístup či minimalizace negativních dopadů na přírodu, zajímá stále více také samotné výrobce a obchodníky.
Do diskuse, kterou moderovala Pavla Cihlářová, ředitelka GS1 Czech Republic, přispěli malí i velcí hráči: Lukáš Rázl ze společnosti Naše rajče hovořil o celoročním pěstování rajčat bez chemie v prostorách, které se pro klasické zemědělství nehodí. Miroslav Motyčka ze společnosti Rudolf Jelínek popisoval, jak se jeho firma zabývá sadařstvím a cílí na kvalitu a lokální přístup k vlastní produkci. Martin Mittner z Nestlé Česko představil nový trend v potravinářství, kterým je rostlinná strava. Společnost však řeší i projekty z oblasti regenerativního zemědělství. Skutečně inovativní přístup k zemědělství představil ve svém příspěvku Vojtěch Malina ze společnosti CleverFarm. Ta v sobě snoubí agronomickou a datovou znalost. Výsledkem jsou projekty v oblasti precizního zemědělství, které mají významné dopady na efektivitu zemědělské produkce.
Pozadu nezůstávají ani obchodníci. Do sekce přispěli hned dva. Společnosti Penny Market se s účastníky summitu podělila o zajímavý příběh projektu Zachraňte včely. Petr Baudyš vyzdvihl nejenom edukativní charakter projektu, ale i jeho konkrétní přínos v širším kontextu vlivu na životní prostředí. Také druhý zástupce retailu, konkrétně e-retailu, Rohlík.cz, prezentoval ústy Michala Perlíka svůj příspěvek ke kultivaci trhu s potravinami. Jejich specialitou je snaha nabídnout spotřebiteli kvalitní české produkty od menších farmářů, a to napříč celým sortimentem čerstvých potravin.
Retail Summit 2023, již 28. – 30. března v Kongresovém centru Praha
Registrace ZDE.