Dne 1. července nabyla účinnosti novela zákona o rostlinolékařské péči. Mimo jiné přinesla povinnost týkající se označování přípravků na ochranu rostlin určených pro profesionální uživatele.
V září 2022 byla ve Sbírce zákonů publikována novela zákona o rostlinolékařské péči. Jednou z novinek je povinnost značení přípravků na ochranu rostlin určených pro profesionální uživatele pomocí standardu GS1. Přesněji řečeno pomocí identifikačního čísla GTIN a dalších dynamických informací, které jsou kódovány do 2D kódu GS1 DataMatrix umístěného na etiketě nebo na obalu přípravku.
Kontrola pohybu v dodavatelském řetězci
Pro zavedení systému značení přípravků a jejich dosledovatelnosti byla již v roce 2019 ustavena pracovní skupina. Pod vedením Ministerstva zemědělství ČR v ní zasedli zástupci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, výrobců a distributorů přípravků. Následně byla přizvána národní standardizační organizace GS1 Czech Republic. Pracovní skupina připravovala návrh novely zákona o rostlinolékařské péči, v jejímž rámci měl být nový systém sledování přípravků na ochranu rostlin uveden do praxe. Skupina se věnovala rovněž přípravě technického řešení – od požadavků na značení přes způsob evidence pohybu prostředků v dodavatelském řetězci až po jejich konečné použití. Výsledky činnosti pracovní skupiny byly zohledněny v aktualizované vyhlášce o přípravcích a pomocných prostředcích na ochranu rostlin, jejíž novelizace byla zveřejněna koncem letošního června ve Sbírce zákonů pod č. 200/2023 Sb.
Dosledovatelnost a evidence
Systém je nastaven tak, že pokud přípravek není předepsaným způsobem označen z výroby, přechází zákonná povinnost na prvního distributora, který jej dodá na český trh. V případě souběžného dovozu je za prvního distributora považován držitel povolení k souběžnému obchodu.
Prvotním krokem při zohlednění přípravku v úložišti je vyplnění tzv. katalogu, ve kterém se ke každému přípravku evidují údaje, jako je evidenční číslo povolení, měrná jednotka a informace o hierarchii balení. Informace je možno zasílat elektronicky, což částečně snižuje administrativní zátěž pro zadavatele. Ti mají přístup k úložišti buďto prostřednictvím portálu eAGRI z webových stránek ÚKZÚZ, nebo přes Portál farmáře. Zároveň mají možnost získat podrobnější technické informace o IT řešení systému, včetně struktury datových vět, aby si mohli patřičným způsobem upravit své informační systémy či skladový software a odesílat data do úložiště automaticky.
Současně byla vyvinuta veřejně dostupná aplikace pro mobilní zařízení. Uživatelé s ní mohou vyhledávat informace o přípravcích pomocí evidenčního čísla, a pokud jsou přípravky již uvedeny v úložišti, tak i podle identifikačního čísla GTIN či naskenováním 2D kódu. U vyhledaných přípravků aplikace zobrazí detaily povolení včetně způsobů použití, účinných látek a jejich výstražných symbolů. Do budoucna se počítá s možností čerpat údaje z úložiště prostřednictvím této aplikace. Zde samozřejmě záleží na rychlosti naplnění úložiště potřebnými daty.
Silně mezinárodně propojený sektor
Jak bylo zmíněno v úvodu, pro identifikaci přípravků na ochranu rostlin byl využit standard GS1, a to jak pro samotnou jednoznačnou identifikaci daného produktu, tak i pro podchycení dalších povinných dynamických údajů. V případě přípravků na ochranu rostlin jde o číslo šarže a datum výroby, které jsou kódovány pomocí příslušných aplikačních identifikátorů Systému GS1.
Výběr standardu nebyl náhodný. Podpořily ho především zkušenosti z existující praxe značení tohoto typu produkce. Zejména výrobci jsou tradičními uživateli standardu GS1; zvyklí značit tímto standardem tu část své produkce, která je určena pro běžný maloobchod. Roli hrál také fakt, že daný sektor je silně mezinárodně propojený. Bylo tedy potřeba, aby identifikační standard byl mezinárodně uznávaný a nebylo potřeba prostředky přeznačovat.
Nová pravidla
Prováděcí předpis, vyhláška 200/2023 Sb., stanoví, že přípravky na ochranu rostlin určené pro profesionální uživatele musí být označeny „dvourozměrným čárovým kódem“ na etiketě nebo obalu produktu. Tento kód má obsahovat „jedinečný identifikátor, číslo šarže a datum výroby výrobce formulace“.
Převedemeli tento text vyhlášky do názvosloví Systému GS1, je tím řečeno, že prostředky mají být označeny identifikačním číslem GTIN a do 2D kódu GS1 DataMatrix bude kromě čísla GTIN zakódována ještě šarže a datum výroby, tj. aplikační identifikátory AI (10) a AI (11). Vyhláška umožňuje, aby do 2D kódu mohly být zakódovány případně i další informace, což dává do budoucna šanci automaticky snímatelnou identifikaci v případě potřeby doplnit například o sériová čísla. Podmínkou kódování dalších informací je, že nesmí být narušena obecná dekódovatelnost povinného značení.
Z pohledu Systému GS1 se jedná o velmi rutinní řešení značení produktů. To, co toto řešení odlišuje od běžné maloobchodní praxe, je specifický dodavatelský řetězec, jehož administrativní část, resp. informační tok, je velmi často složitější než fyzický tok zboží. Navíc identifikace zde není určena pro prodej zboží ve smyslu průchodu pokladnou, ale slouží k průběžnému sledování pohybu od výrobce přes distributory až ke konečnému uživateli, který produkty využije k ošetření ploch, na nichž hospodaří.
Vyhláška dále definuje strukturu informace, kterou je výrobce/distributor povinen elektronicky zasílat do výše zmíněného úložiště. Datová věta musí obsahovat typ pohybu přípravku, jeho název, jedinečný identifikátor (GTIN), číslo šarže, datum výroby, množství přípravku, obsah daného balení, dále pak identifikaci dodavatele i odběratele přípravku a identifikaci odesílatele dat. V úložišti dat se k jednotlivým šaržím přípravků evidují údaje o pohybech konkrétního množství přípravku, a to na základě dat získaných od jednotlivých distributorů v rámci celého dodavatelského řetězce. Informace musí být do uložiště dat zasílána do tří dnů od uskutečněného pohybu prostředku na trhu, tj. od přijetí nebo předání přípravku.