Fakultní nemocnice Tallaght v irském Dublinu je spádovým zařízením pro více než 650 tisíc obyvatel. Desetinásobně více, než na kolik byla jeho kapacita plánována v době výstavby v devadesátých letech. I to byl jeden z důvodů, proč management rozhodl o výrazných změnách s cílem zkvalitnění péče.
Osvědčený program Scan4Safety
Strategie vedení nemocnice byla definována jasným požadavkem na digitalizaci s cílem zlepšit bezpečnost pacientů a dát ošetřujícímu personálu do ruky nástroje, které mu pomohou zvýšit provozní efektivitu a umožní strávit více času péčí o pacienty. Jádrem změny bylo zavedení programu Scan4-Safety, který se osvědčil v řadě nemocnic ve Velké Británii. Celý projekt byl iniciován finančním ředitelstvím nemocnice a spolupracovat na něm musely jak klinické, tak i ekonomické a řídicí složky nemocnice. Technologickým partnerem, jenž poskytl řešení umožňující zavést program Scan4Safety, byl poskytovatel nemocničního IS Genesis Automation.
Předností programu Scan4Safety, jak název napovídá, je maximální využití skenování čárových kódů při poskytování zdravotní péče. Pro ilustraci lze uvést, že například všechny zdravotnické prostředky připravené pro jakýkoliv plánovaný výkon jsou předem naskenovány a data automaticky zanášena do elektronického záznamu pacienta. Zavedení této praxe umožnilo lépe sledovat a kontrolovat nejenom exspiraci a případné bezpečnostní výstrahy, ale také přispělo k lepšímu vedení skladových zásob, což se projevilo zlepšením ekonomických ukazatelů jednotlivých výkonů.
Automatické objednávání
Dalším, neméně důležitým aspektem zavedení skenování byla automatizace procesu objednávání a řízení zásob. To se před zavedením programu Scan4Safety provádělo manuálně s velkou časovou náročností a poměrně vysokou nepřesností. Zároveň nebylo možné efektivně zajistit dosledovatelnost použitých prostředků na konkrétního pacienta. Nový systém je nejenom efektivnější, ale také šetří čas a přináší nové možnosti zejména v oblasti kalkulace nákladů na konkrétní výkony i pacienty.
Klíčem k zavedení skenování byla aplikace čárových kódů na všechny zdravotnické prostředky a léky, se kterými nemocnice pracovala. To se projevilo v celém procesu nákupu od jednání s dodavateli přes skladové hospodářství až po evidenci výdeje do spotřeby. Jak řekl finanční ředitel nemocnice Dermot Carter: „Program Scan4Safety změnil způsob, jakým nemocnice řídí své zásoby. Automatizace dodavatelského řetězce tzv. end to end přinesla tolik potřebnou efektivitu a dodala klíčová data v reálném čase. To pomohlo omezit plýtvání, zlepšit provozní kapitál a optimalizovat využívání klinických zdrojů.“