Jaké vnímáte hlavní trendy v retailu?
Maloobchod se průběžně mění, ale přes velká očekávání to velká revoluce zatím není. Největší vliv na změnu chování zákazníků měl covid, který urychlil příklon k on-linu. Ale jak vidíme na celém trhu, zákazník se rád vrátil do kamenných obchodů a on-line neroste tak, jak se ještě před dvěma lety čekalo. Přesto se dá očekávat, že růst se vrátí také do on-linu. Důležitý bude nástup silných ročníků do ekonomické soběstačnosti a jejich nákupní zvyklosti, jež on-line silně podpoří.
Jakou roli hraje ve vaší expanzi automatizace?
Naše expanze trvá již 10 let, kdy jen v ČR jsme otevřeli 150 obchodů. Další otevíráme na Slovensku, v Lotyšsku a Polsku, a proto musíme rozšiřovat i naše logistické zázemí. V prosinci jsme zprovoznili poslední skladovou halu o velikosti 8 800 m2, v červnu jsme spustili nové WMS. Obě investice nám dávají předpoklad zvýšení efektivity a zrychlení procesů, které v logistice probíhají. Zároveň nám to umožní připravit si prostor pro automatizaci části logistiky a dostat se tak na vyšší úroveň.
Využíváte elektronickou výměnu dat EDI?
EDI využíváme hlavně s velkými partnery, kteří od nás nakupují. Abychom mohli realizovat procesy, které plánujeme v automatizaci, budeme elektronickou výměnu dat vyžadovat i od našich dodavatelů. Tato cesta však nebude jednoduchá, protože si uvědomujeme, že budeme v našem oboru pionýry těchto procesů a našim partnerům musíme dát významnou podporu pro zavedení EDI.
Kategorie petfood je na našem trhu silně zastoupena v e-katalozích produktových dat GDSN.
Využívání GDSN katalogů je náš cíl, ale platí stejná informace jako v předchozí odpovědi. Nadnárodní společnosti dodávající do groceries mají procesy a katalogy nastavené. Ostatní dodavatelé v chovatelských potřebách se produktová data učí využívat. Ani Super zoo se díky svému růstu již neobejde bez přesných dat, která využíváme od zadání nového produktu přes pohyb v logistice až po výstupní data v prodejnách a informace z věrnostních programů. Pro naše obchodníky máme vlastní B2B platformu, aby výměna dat byla co nejrychlejší a bezproblémová.
Jaké máte další plány u bezobslužných prodejen 24/7?
Koncept budeme rozšiřovat v jednotkách prodejen ročně. Tento formát jsme na rozdíl od potravinářů pojali jako přidanou hodnotu pro naše zákazníky. Naší filozofií je umožnit nákup, kdy si to zákazník přeje; přímo v prodejně, on-line nebo třeba v noci, když dojde krmení. V režimu 24/7 neumožňujeme samozřejmě prodej živých zvířat a veterinárních léčivých přípravků. Ostatní sortiment je pro naše zákazníky dostupný mimo jiné i díky kvalitnímu značení pomocí čárových kódů na obalech.