Jak jste se dostal k retailu?
V maloobchodu pracuji již přes dvacet let. Přišel jsem z velkoobchodu. Na základě zkušeností a pozitivních výsledků jsem byl přizván do řetězce Albert s cílem zavést moderní procesy a nastavit systémy. Na první pohled to začalo takto jednoduše, v pozadí však probíhaly četné diskuse o detailech a hlavně o představách obou stran. Nejvíce mě zaujala možnost vybudovat něco nového a smysluplného, co bude využíváno po řadu let. Přitom s potenciálem pro další rozvoj a optimalizaci procesů i systémů.
Byla to příležitost postavit něco od základů s tím, že určujete pravidla a přebíráte odpovědnost. To byla pro mě výzva, kterou jsem hledal. Je férové poděkovat Albertu za šanci být u různých projektů a realizovat skvělé myšlenky. Je to i o výborných kolezích. Týmové pojetí spolupráce pohání vše vpřed. Sedlo si to a stále to funguje.
Čím vás práce v maloobchodě naplňuje?
Možností se vyvíjet a hledat neustále cesty k dokonalosti. Kolegové vědí, že občas říkávám „retail je detail“. Retail je živý organismus, který má svá pravidla, potřebuje svůj interní motor, aby se celý proces rozběhl a perfektně fungoval. Jde o správnou souhru různých oddělení, procesů a nastavení. V retailu musíte mít šanci umět rychle reagovat na aktuální změnu či potřebu prodejen. Jsem součástí back-office a tady běží ty motory, které podporují všechny viditelné hodnoty pro našeho zákazníka. Přijít s inovací, podílet se na perfektně připraveném projektu, pochlubit se výsledky a hlavně společně vyhodnotit správné rozhodnutí – to mě naplňuje. Je zde mnoho možností k neustálému vývoji na základě moderních trendů. Vše se vyvíjí, řešíme zdokonalování procesů, optimalizaci nastavení, způsoby komunikace. Důležité je, že nejde o individuální postoj, ale o spolupráci a vzájemný respekt. To skýtá mnoho pozitivní energie, kdy se těšíte na další den a opět podnikáte cesty ke zlepšení.
Jak hodnotíte význam technologií a globálních standardů v maloobchodu?
V rámci mé odpovědnosti jde o nalezení té správné cesty, která splňuje určité standardy a má podporu v rámci globálního řešení a využití. V retailu vznikají určitá specifika potřebná pro ten který druh činnosti. Základ je ovšem víceméně standardizovaný a na tom se dá postavit optimální proces. Moje oblast vyžaduje globální standardy, neboť portfolio našich obchodních partnerů není jen lokálního charakteru. Musíme sledovat řešení, která jsou funkční na větším obchodním trhu. Důležitá je marketingová podpora a širší komunikace k vysvětlení daného standardu, procesu či nastavení. V tomto ohledu společně potřebujeme větší vzájemné pochopení pro uplatnění v rámci interních procesů. Uvědomit si potřebu změny, definovat benefity, proč tu změnu vyžaduji, chtít se učit něčemu novému a mít možnosti tu změnu provést. Globální standard tedy není cizí slovo, je ale potřeba pochopit konkrétní význam, proč je nastaveno globální pojetí. V retailu je to můstek ke globální spolupráci, díky které je možno zpestřit lokální nabídku.
Albert Česká republika si jako první maloobchodní FMCG řetězec rutinně vyměňuje produktová kmenová data s dodavateli prostřednictvím e-katalogu SYNFONY. Jaké důvody stály za rozhodnutím zavést GDSN?
Kvalita dat, optimalizace procesu, možnost plynule rozšiřovat atributy u konkrétní položky, přestat používat zastaralý tabulkový formát zalistovacích karet, čili excel. Za tím vším jsou jednotlivé výhody.
Pojďme prosím do detailu
Základem byla možnost rozšiřovat informace o položce. Dříve jsme se všichni spokojili s pár údaji, které byly potřeba, abychom mohli přijmout zboží, nějak jej naskladnit, uložit do regálů a také za něj zaplatit konkrétní doklad. S nárůstem požadavků na různé informace týkající se stále té jedné položky se její tabulka neustále zvětšovala a začala být problematická pro dodržení nastavených kontrol i pro udržení znalostí, o jaký údaj se vlastně jedná.
Co bylo okamžikem zlomu?
Jakmile jsme se začali zabývat myšlenkou e-shopu, opět narostla potřeba dalších informací o produktu vyžadovaných zákazníkem. Dále jsme museli zohlednit požadavky vyplývající z lokálních nařízení či z evropské legislativy. Jako vzor uvedu data pro EKO-KOM, informace o obalech. Tady hovoříme o matrixu možných variací na téma obaly, druhy materiálu, jejich kombinace. Pro vážné snahy o optimalizaci a využití globálního řešení již nebyla tabulka dostačující.
Proč?
Pro zajímavost, naše tabulka by pro vyplnění všech potřebných údajů měřila několik metrů. Všechny výše uvedené důvody podpořily rozhodnutí hledat nové řešení pro sdílení kmenových dat produktu. GDSN je pro nás ideální nástroj a proces, ve kterém všichni odběratelé mohou využívat stejné údaje o produktu. Tisíc očí provede kontrolu dané hodnoty, údaje či atributu, a pokud někdo najde chybu, tak všichni, kdo GDSN využívají, obdrží opravu. Jednoduchý proces, který má uplatnění na globálním trhu. Srozumitelnost, spolehlivost, kontrolní mechanismy, ale také rychlost a ovladatelnost pro obsluhu; to vše jsou rozhodující faktory, které vedly k jasnému rozhodnutí začít používat moderní způsob sdílení kmenových dat produktu.