ŘEDITELKA GS1 CZECH REPUBLIC PAVLA CIHLÁŘOVÁ ROZPRÁVĚLA S ODCHÁZEJÍCÍM PREZIDENTEM GS1 CZECH REPUBLIC JAROSLAVEM CAMPLÍKEM
Jaroslav Camplík vykonával od roku 1994 funkci prezidenta EAN Česká republika. Stál u zrodu automatické identifikace v Československu; za jeho vedení se systém standardů rozrostl od prostého označování po chytré a robustní sdílení dat, které, což je hlavní, vešlo do rutinní praxe. Z retailu jsme vykročili do zdravotnictví a dalších oborů. Více v našem interview.
Po téměř třiceti letech odcházíte do zasloužené penze. Jak vzpomínáte na začátky automatické identifikace?
V sedmdesátých letech jsem působil jako ředitel exportu v o. p. Čokoládovny. Každoročně jsme do Velké Británie vyváželi 900 tun zboží, šlo o relativně velké dodávky v několika druzích dezertů. Pro srovnání, největší odběratel, Sovětský svaz, ročně nakupoval přibližně 5 000 tun zboží. Anglický kontrakt se každoročně obnovoval. V roce 1979 nám předvedli bonboniéru, která měla na spodní straně čárový kód. Tesco již používalo automatickou identifikaci spotřebitelských jednotek. Všichni dodavatelé, a tedy i Čokoládovny, byli vyzváni, aby své produkty těmito kódy označili.
V té době u nás nic takového neexistovalo. V prvním roce jsme museli použít tiskové předlohy s anglickým prefixem, které nám Tesco poskytlo. Žádná tuzemská tiskárna je nedokázala v patřičné kvalitě realizovat, a tak jsme nechali tisknout obaly s kódy v Rakousku. Brzy se situace změnila a tiskárna Grafobal ve slovenské Skalici začala tisknout první kódy EAN. V podobné situaci se tehdy ocitly i další podniky se silným exportem na západ, jako např. pivovary nebo třeba Supraphon. My jsme však jako první začali usilovat o určitý institucionální rámec pro automatickou identifikaci.
Vzhledem k tehdejšímu politickému zřízení bylo potřeba pro vstup Československa do EAN International získat souhlas „strany a vlády“. Jak obtížné bylo toto prosadit?
V procesu zapojení do EAN International se angažovala Čs. obchodní a průmyslová komora. Překvapivě šlo vše hladce. V roce 1983 se Československo stalo 19. členem mezinárodní standardizační organizace. Mohli jsme oficiálně používat čárové kódy s československým prefixem 859; správou standardu byla pověřena Správa státních hmotných rezerv. Za zmínku stojí, že jsme o několik let předběhli celou řadu zemí, např. Portugalsko, Izrael a další.
Abychom mohli ověřovat funkčnost kódů, dovezli jsme s pomocí Koospolu (podniku zahraničního obchodu) kontrolní přístroj, který jsme instalovali v Grafobalu. Dovoz tohoto zařízení již vyvolal u našich úřadů jistá podezření. Obecně však měly pochopení: stát měl eminentní zájem o valuty a čárové kódy jako podmínka pro vývoz nepředstavovaly výrazný problém.
Později jste po dvě funkční období působil jako první zástupce z východního bloku ve správní radě EAN International. Jak jste byl ostatními členy přijat? Jak odlišné bylo jejich vnímání světa retailu?
Po pádu železné opony zaznívaly hlasy, že by v představenstvu měly být zastoupeny země z někdejšího východního bloku. Vzhledem k tomu, že EAN Česká republika byla díky činorodosti svého ředitele Jaroslava Martinice v daném regionu nejaktivnější, pozornost mezinárodního boardu se upřela na nás.
Nabídka členství ve správní radě EAN International mě potěšila, na druhou stranu jsem cítil obavy. Byli jsme stále naprostí benjamínci a mnohé ze světa standardizace si teprve osvojovali. A na opačném konci stolu seděli ostřílení borci ze západní Evropy, Japonska, z Jižní Ameriky, Austrálie, JAR…
Jak proběhlo vaše první zasedání?
Zvolen jsem byl před setkáním konaným v roce 1997 v Chicagu. K zasedání jsem se dostavil s půlhodinovým předstihem, jak je mým zvykem. Vešel jsem a přemítal, co budu dělat, kam se usadím, nikoho neznám… Naštěstí tam již seděl Ronnie Herzfeld z JAR. Představil jsem se a požádal jsem ho, jestli by mi mohl poradit, kam si mám sednout. Řekl: „Sedni si vedle mě.“ Tento člověk mi v začátcích moc pomohl. Vždy mě uvedl do kontextu, do problematiky a vysvětlil předmět jednání i jaký je jeho názor. Díky tomu jsem se rychle zorientoval a zapracoval. Dodnes jsme přáteli.