Oddělení datových služeb v GS1 Czech Republic nabízí čtyři školení zaměřená na GDSN. Všechna školení jsou v časovém rozsahu zhruba 60 minut. Pokud máte tým v zahraničí, jsme po domluvě schopni školení uspořádat i v anglickém jazyce.
1. GDSN úvodní seznámení
Určené pro společnosti, které se chtějí seznámit se základy GDSN a se standardy, o které se GDSN opírá. Účastníci se dále dozvědí, jaká je aktuální situace v ČR apod.
2. GDSN e-katalog SYNFONY
Školení je určené společnostem, které využívají nebo budou využívat e-katalog SYNFONY. Hlavní náplní školení je ukázka základní práce s e-katalogem SYNFONY – tvorba, správa a publikace položek.
3. GDSN a datový model
Určeno firmám, které zvolily jiný GDSN katalog než katalog SYNFONY. Školitelé seznámí účastníky s datovým modelem pro ČR a vysvětlí, jaké atributy vyplňovat, kde najít dokumentaci a jak s ní pracovat.
4. GDSN atributy pro on-line prodej
Vhodné pro firmy, které zajímá, jak přes GDSN zasílat informace relevantní pro prodej zboží on-line (tzv. B2C data). Účastníci se naučí vkládat fotografie, marketingové údaje, informace o potravinách, popř. data o nebezpečných látkách.
Kvalita dat
Ačkoliv jsou v GDSN vestavěné automatické kontroly, které mnohým chybám zabrání, nelze tímto způsobem zkontrolovat vše. Kvalita dat v GDSN je přitom velmi důležitá, jelikož se případná chyba pošle několika obchodním partnerům zároveň. Každý dodavatel, který pro napojení do GDSN využívá e-katalog SYNFONY, proto musí absolvovat vstupní test kvality. Po vložení dvou až tří produktů je v GS1 Czech Republic zkontrolujeme podle fotografií etikety. S dodavatelem následně řešíme případné nedostatky a vysvětlíme, jak je opravit a předcházet jim. S kontrolou kvality dat pomáháme i následně. Jedním ze způsobů zlepšení kvality dat je i pravidelné vzdělávání prostřednictvím školení a doprovodných materiálů, které GS1 Czech Republic nabízí. Pokud je cokoliv nejasného, lze využít individuální konzultaci. od uživatelské podpory.
Poradenství pro exportéry
Mnoho českých dodavatelů úspěšně exportuje své zboží na zahraniční trhy. Pokud mají na daném trhu partnery, kteří zboží distribuují, zpravidla jim pokrývají i komunikaci s tamními obchodníky. Někteří dodavatelé dodávají přímo a musí řešit i komunikaci se zahraničními obchodními řetězci, a to včetně zasílání produktových kmenových dat. Řada odběratelů zejména v západní Evropě akceptuje tato data již pouze přes GDSN.
Poskytovat data přes GDSN zahraničním obchodním partnerům se zpočátku může zdát složitější. Různé trhy mají různé požadavky na množství a typ požadovaných informací. Dodavatel může narazit na různá pravidla např. ohledně sazeb daní či povinných údajů, které se třeba v ČR zatím nevyžadují. V takových případech můžeme rychle pomoci, jelikož známe pravidla pro GDSN i na jiných evropských trzích a máme kontakty na tamní organizace GS1. Řadě exportérů např. do Rakouska, Německa, Dánska či zemí Beneluxu již úspěšně pomáháme ať už poradenstvím, nebo i zajištěním přístupu do GDSN katalogu.
Klasifikace produktů GPC
Standard GS1 GPC (GlobalProductClassification) umožňuje dodavatelům kategorizovat produkty v jejich portfoliu podle mezinárodně uznávaného standardu, který byl vytvořen s důrazem na použitelnost v sektoru maloobchodu. Používá se však i v jiných odvětvích. GPC má čtyři úrovně od nejobecnějšího Segmentu (např. potraviny / nápoje / tabák a tabákové výrobky) až po nejdetailnější Blok (např. sýry – trvanlivé). Každá kategorie je jednoznačně identifikována osmi čísly. GPC se povinně používá v GDSN. Setkat se však lze i s použitím v jiných systémech – v České republice s GPC pracuje např. významná e-commerce skupina Mall Group. V GS1 Czech Republic zajišťujeme oficiální český překlad GPC a zpracováváme podněty českých uživatelů k úpravám tohoto standardu. Nabízíme rovněž poradenství v oblasti řazení zboží do správných GPC kategorií.
GS1 digitální link
Tento relativně nový standard GS1 umožňuje propojit produkt s libovolně bohatým online obsahem. S využitím tohoto standardu lze na obalu navíc zachovat pouze jeden datový nosič (např. čárový kód nebo QR kód), který plní několik funkcí zároveň. Po naskenování kódu chytrým telefonem se spotřebitel může např. zúčastnit soutěže nebo zobrazit webovou stránku výrobku, doprovodná videa, recept, ověření pravosti, informace o případném stažení vadné šarže nebo třeba seznam obchodů, kde lze výrobek zakoupit. Výrobce navíc není limitován definováním všeho, co bude v budoucnu potřebovat, hned při uvedení výrobku na trh. S použitím tzv. resolveru lze totiž obsah přidávat či měnit i kdykoliv poté, a to bez změny samotného datového nosiče na obalu.
Dodavatelům nabízíme poradenství v oblasti možných aplikací tohoto nového standardu pro řešení různých situací. Samozřejmostí je i metodická podpora při tvorbě digitálního linku – tedy zejména zajištění správného formátu. V případě zájmu jsme schopni rovněž nahrát digitální linky do resolveru, který zajišťuje přesměrování na požadovaný druh on-line obsahu.