Objednáno. A co dál?
Naše exkurze po navazujících EDI zprávách může začít od té, která je při implementaci EDI zaváděná jako první. Jde o starou známou ORDERS. Na ni lze odpovědět zprávou ORDRSP, potvrzením objednávky. Dodavatel ji odesílá odběrateli a potvrzuje v ní, které z objednaných položek je schop-ný dodat a které nikoliv. Pokud obchodní řetězec před dodáním objednávky dodavatelem původní objednávku upraví, použije zprávu ORDCHG, změnu objednávky.
Ta slouží jako zpětná vazba, že dodavatel změny zpracoval a objednávku správně dodá. S objednávkou lze pracovat i návazně. Můžeme se zeptat na její stav, a to zprávou OSTENQ, dotazem na stav objednávky, na niž nám odpoví zpráva OSTRPT, zpráva o stavu objednávky.
Proč tolik zpráv kvůli jedné objednávce? Pokud odběratel objednává zboží o jedné nebo dvou položkách, obvykle si vystačí se zprávou ORDERS, případně s kontrolní zprávou o doručení objednávky. Jestliže se však jedná o velký závoz o desítkách položek, jejichž očekávané množství nebo složení odběratel během obchodního procesu několikrát změní, pak obě strany velmi ocení přesný přehled o finálním stavu dodávky. Tímto se obě strany vyhnou komplikacím při chybně dodaném zboží a následným problémům spojeným s vracením a výměnami. Již na tomto objednávkovém procesu je dobře viditelné, že EDI komunikace je komplexním řešením, díky kterému mohou obě strany mapovat každý krok.
Kolik vyrobit na sklad?
Aktuálně se také zvyšuje požadavek na sdílení zpráv, díky kterým mohou uživatelé plánovat další aktivity. Můžeme je označit jako zprávy predikční. Patří mezi ně kupř. zpráva DELFOR, plánování dodávek. Tuto zprávu si oblíbili mj. dodavatelé obalového materiálu, ale často se s ní setkáváme take v automobilovém průmyslu. DELFOR odesílá kupující dodavateli. Zpráva obsahuje podrobné informace o produktech včetně pokynů pro jejich dodání, díky nimž si dodavatel může přesně naplánovat svoji výrobu. Zprávu však může také zaslat dodavatel odběrateli, a to jako odpověď na dříve zaslaný rozvrh dodávek.
Zpráva INVRPT, stav skladu zásob, má svoji cestu v retailu trochu složitou. Velmi oblíbenou zprávu dočasně nahradily excelové tabulky, aby se uživatelé v poslední době opět začali vracet k výhodám INVRPT. Dodavatelé z ní totiž mohou vytěžit užitečné informace o tom, jak si vedou jejich výrobky přímo u obchodníků. Zda o ně mají zákazníci zájem, nebo leží ve skladu a sedá na ně prach. Ze zprávy lze vyčíst, jaká je obrátka zboží v jednotlivých prodejnách, kolik konkrétní obchod vykazuje vratek nebo naopak požadovaného zboží navíc. Nezastupitelnou roli má INVRPT při uvádění nového výrobku na trh. Podobnou funkci plní zpráva SLSRPT, přehled prodejů. Zaměřuje se však přímo na informace o prodejích zboží a s její pomocí lze účinně řídit akce a operativně spravovat ceny. S pomocí predikčních zpráv mohou výrobci přesně plánovat produkci a obchodníci jednotlivé závozy pro své zákazníky. Dodavatelé tak snadno omezí výrobu zboží, o které momentálně poklesl zájem na trhu. Šetří tím finanční zdroje a zamezují plýtvání například v oblasti výroby potravin.