Více času pro pacienty a zvýšení jejich bezpečnosti. Vyšší provozní efektivita. Jednodušší objednávání, úspora prostředků vázaných ve skladových zásobách a menší plýtvání. To vše díky identifikaci zdravotnických prostředků, již ve druhé nemocnici v Dublinu.
Fakultní nemocnice Tallaght v Irsku byla postavena v roce 1998 pro spádovou oblast v části metropole přibližně s 62 000 obyvateli. Za 20 let se tento počet zvýšil na desetinásobek. Zajištění vysoké úrovně péče pro rostoucí počet pacientů si lze těžko představit bez intenzivního rozvoje areálu a zřizování nových pracovišť. Nezbytný je však také růst „dovnitř“. Mezi hlavní priority se tak zařadilo zavedení programu Scan4Safety na operačních sálech, jako součást nové digitální strategie s cílem zlepšit bezpečnost pacientů a zvýšení provozní efektivity.
Zaměstnanci fakultní nemocnice vynakládali mnoho drahocenného času na činnosti spojené s řízením zásob zdravotnických prostředků. A co více, neměli dostatečný přehled o tom, jaké položky byly vydávané z nemocničního skladu a u kterého pacienta byly aplikovány.
Náročné ruční inventury a kontroly dat exspirací s sebou nesly riziko chybovosti a plná bezpečnost pacientů nemohla být garantována. Na dvou operačních sálech, kde byl později pilotně implementován program Scan4Safety, trávil jeden zaměstnanec více než jeden den týdně objednáváním a inventurami zásob.
Řešení
Tým irské nemocnice navrhl řešení uvedených problémů založené na skenování čárových kódů z produktů použitých na operačních sálech. Automatizované objednávání často používaných položek a dostatečný přehled o úrovni zásob a datech exspirace mělo podle návrhu pomoci zajistit lepší alokaci pracovních sil ve prospěch péče o pacienty při dosažení jejich vyšší bezpečnosti. Díky úspěšnému zavedení státního programu Scan4Safety v řadě zdravotnických zařízení mohla nemocnice v Tallaghtu využít zkušeností z jiných pracovišť, především z St. James Hospital sídlící rovněž v Dublinu. Implementaci automatické identifikace napomohla blížící se účinnost legislativy o jedinečné identifikaci zdravotnických prostředků (UDI), kdy většina zdravotnických prostředků na tamním trhu již nese jedinečný identifikátor zdravotnického prostředku obsahující Globální číslo obchodní položky (GTIN), číslo šarže, datum exspirace, příp. sériové číslo. V EU nová legislativa o zdravotnických prostředcích (MDR) vstupuje v platnost v květnu tohoto roku.
Benefity potvrzené v pilotním projektu:
- Plná sledovatelnost zdravotnických prostředků a jejich propojení se zdravotními záznamy pacientů
- Úspora jednoho pracovního dne v týdnu v rámci dvou operačních sálů; tento čas může personál věnovat péči o pacienty
- Zvýšení bezpečnosti pacientů díky automatickému upozornění na datum exspirace při skenování produktů
- Zjednodušení procesů řízení zásob díky automatickému objednávání
- Zvýšení kvality dat a reportů
V praxi
Všechny položky používané na operačních sálech jsou před použitím naskenovány a zaneseny do zdravotních záznamů pacienta. V případě nutnosti stažení prostředku z oběhu je tak zajištěna dosledovatelnost prostředku až ke konkrétnímu pacientovi. „Projekt Scan4Safety od základů mění systém řízení zásob nemocnice. Automatizace dodavatelského řetězce znamená vyšší efektivitu a dostupnost dat v reálném čase,“ doplňuje Dermot Carter, finanční ředitel fakultní nemocnice Tallaght. „Našemu zařízení pomáhá snížit objem nespotřebovaného materiálu v důsledku jeho exspirace, omezit prostředky vázané v zásobách a optimálně využít klinické zdroje.“ Program Scan4Safety byl pilotně zaveden na dvou operačních sálech v říjnu 2019. V průběhu roku 2020 byl rozšířen do ostatních operačních sálů včetně katetrizačních laboratoří.