Mimo tradiční sektory retail, logistika a zdravotnictví se standardy GS1 úspěšně prosazují v celé řadě dalších odvětví.
Stavební průmysl
Stavební průmysl čelí významným výzvám při zvyšování efektivity, zvyšování bezpečnosti, zlepšování produktivity a snižování nákladů. Roste poptávka po konzistentních, přesných a důvěryhodných datech o nákupu a nakládání s materiály v rámci celého dodavatelského řetězce. Standardy GS1 poskytují partnerům ve stavebním průmyslu společný jazyk pro sběr a sdílení dat o nemovitostech, vybavení budov a materiálech a tím zlepšují viditelnost, sledovatelnost a bezpečnost. Poskytují pevný základ pro budoucí digitalizaci stavebnictví.
GTIN pro informační modeling BIM (Building Information Modelling)
Standardy GS1 mohou pomoci při digitalizaci sektoru stavebnictví, a to zejména v následujících oblastech:
Zvýšení transparentnosti dodavatelského řetězce
Zefektivnění zadávání veřejných zakázek
Zavádění digitálních technologií, především využití jednoznačné identifikace stavebního materiálu a komponentů, efektivního elektronického objednávání a sledování životního cyklu položek od návrhu až po likvidaci
International Food Standard je standard pro bezpečnost potravin, původem z Německa, vyžadovaný i v dalších zemích, např. v Itálii nebo Francii. Cílem IFS je vytvoření standardu a jednotného systémového hodnocení pro zajištění kompatibility a přehlednosti dodavatelského řetězce. V rámci certifikace IFS Food Certification jsou posuzovány výrobky i výrobní procesy, a to z hlediska bezpečnosti a souladu se specifikacemi zákazníka. Součástí standardu od verze 7.0 je i povinnost doložit GS1 GLN (Globální lokalizační číslo) každého posuzovaného subjektu (firmy, výrobního závodu, pobočky atd.).
Registrovaný uživatel Systému GS1 si může vystavit certifikát aktivního GCP, GTIN a GLN v nástroji GS1 Activate.
GS1 Czech Republic z tohoto důvodu spolupracuje s certifikační společností TÜV SÜD Czech, která provádí IFS certifikace v České republice, a poskytuje poradenství k problematice GLN pro IFS.
Prostředky na ochranu rostlin
Standardy GS1 jsou součástí nástroje pro sledování prostředků na ochranu rostlin. V rámci novely zákona č. 326/2004 Sb. o rostlinolékařské péči budou mít dovozci/distributoři povinnost uvádět vybrané údaje o uvádění přípravků pro profesionální uživatele na trh v elektronické podobě. Přípravky ponesou identifikaci pomocí kódu GS1 DataMatrix, ve kterém bude zakódován jedinečný identifikátor obsahující GTIN přípravku, číslo šarže, datum výroby, příp. sériové číslo.
Digitální pas produktu
Evropská unie zavádí počínaje rokem 2022 do provozu tzv. digitální produktový pas. Ten by měl obsahovat informace mimo jiné o složení výrobku, jeho opravitelnosti a ekologické stopě. Hlavním cílem je získat důvěryhodné a podstatné informace o složení výrobku tak, aby jej všichni uživatelé/spotřebitelé mohli používat, recyklovat a po konci životnosti také správně vytřídit.
První skupinou produktů, kde by se měl digitální produktový pas zavést, jsou průmyslové baterie a akumulátory. Pracovní skupina GS1 in Europe připravuje manuál pro identifikaci a značení (produktový pas) baterií. Dalšími sektory bude textil a stavebnictví.
GS1 dlouhodobě spolupracuje s Evropskou komisí na využití standardu GS1 pro jednoznačnou identifikace v rámci digitálního produktového pasu.