×
×

EDI – Electronic Data Interchange

Standardy pro elektronickou výměnu dat (EDI – Electronic Data Interchange) jsou jedním z klíčových produktů Systému GS1. Umožňují efektivní automatizované sdílení strukturovaných zpráv mezi obchodními partnery.

Objednávání, skladování, doručování a placení zboží je to, čím se zabývá většina společností. Automatizace za pomoci standardů GS1 umožňuje rychlejší, přesnější a efektivnější tok obchodních dokumentů. Standardní elektronická výměna dat - EDI komunikace funguje již více než 30 let a i nadále hraje klíčovou roli v každodenním provozu mnoha firem.

Díky standardům GS1 je možné elektronické dokumenty (zprávy) vyměňovat přímo mezi jednotlivými informačními systémy nezávisle na hardwarovém a softwarovém vybavení přímo nebo prostřednictvím poskytovatele EDI služeb (EDI providera). EDI komunikace je plně v souladu s daňovými předpisy a náležitostmi. Zabezpečuje tak plynulou náhradu klasických papírových dokladů elektronickými.

GS1 EANCOM®

GS1 EANCOM® je podmnožinou mezinárodní multioborové normy UN/EDIFACT se zaměřením na oblast obchodu a distribuce zboží. Pro identifikaci obchodních položek a partnerů využívá výhradně identifikačních klíčů GS1 (GTIN, GLN, SSCC).

Elektronické zprávy GS1 EANCOM® jsou ekvivalentem papírových obchodních dokumentů. Umožňují přenos elektronických objednávek, dodacích listů, příjemek, faktur a celé řady dalších dokumentů z oblasti logistiky, plánování a kontroly. Pro jednodušší orientaci v problematice standardní komunikace EDI a pro podporu implementace vydává GS1 Czech Republic ke každé EDI zprávě implementační příručky (národní subsety). Tyto příručky, stejně jako kompletní manuál GS1 EANCOM®, jsou k dispozici v uživatelské sekci Moje GS1.

GS1 XML standard

GS1 XML standard je koncipován pro komunikaci dat prostřednictvím přenosových protokolů (např. AS2, AS3) po internetu. Jednotlivé dokumenty jsou publikovány jako GS1 XML schémata, jejichž obsah a struktura odpovídají konkrétní obchodní transakci. Odesílatel zprávy vygeneruje data ze svého systému a provede jejich validaci prostřednictvím daného standardního schématu. Obdobná validace pak proběhne i u příjemce před zavedením dat do jeho aplikace.

Jednotlivé GS1 XML zprávy jsou vytvořeny na základě popisu obchodních procesů. Ke zprávám ve formátu XML neexistují národní subsety, jako je tomu u formátu GS1 EANCOM®. Ke každému XML dokumentu v rámci Systému GS1 však existuje definice –Business Message Standard (BMS) obsahující i XML schémata.

 

Přínosy EDI pro uživatele

Zavedením elektronické komunikace získává uživatel řadu benefitů a ušetření pro svou každodenní práci. EDI mu přináší:

  • vyšší efektivitu obchodní komunikace,
  • nižší administrativní a provozní náklady,
  • vyšší přesnost, snížení chybovosti a důraz na datovou kvalitu,
  • snížení časové náročnosti zavádění nových produktů na trh,
  • minimalizaci rizika nedodání/nedostupnosti zboží,
  • nárůst spokojenosti zákazníků a upevnění odběratelsko-dodavatelských vztahů,
  • automatizaci procesů a automatické párování dokumentů.

GS1 Czech Republic poskytuje pro registrované uživatele pravidelná odborná školení zaměřená jak na základy využívání EDI komunikace, tak i na správné postupy při implementaci jednotlivých zpráv.