26.08.2024
Přes dvacet největších dodavatelů a obchodníků (vč. on-line) působících ve více než 150 zemích aktivně podporuje přechod na 2D kódy ve standardu GS1. Společnosti jako Mondeléz, Nestlé, P&G, L’Oréal, Metro, Lidl, Auchan nebo Carrefour ve společném usnesení deklarovaly úsilí o jednotný přístup s cílem úspěšně provést migraci na 2D kódy v maloobchodě.
Mezi signatáři je i společnost Albert Heijn. Není bez zajímavosti, že Dr. Albert Heijn ze třetí generace majitelů firmy Ahold se v 70. letech zasadil o vznik jednotné evropské struktury pro identifikaci produktů – třináctimístného čísla známého dnes pod zkratkou GTIN.
Proč 2D kódy?
Spotřebitelé a regulační orgány požadují více informací o produktech. Složení, návod k použití, data týkající se bezpečnosti, certifikace produktu, informace k recyklovatelnosti a mnohé další údaje je potřeba mít ihned dostupné. Sílí tlaky na zlepšení sledovatelnosti produktů v celém dodavatelském řetězci kvůli snižování možných rizik a zlepšování služeb zákazníkům i na větší dostupnost dynamických dat pro efektivnější logistiku. Tradiční čárový kód, který po pět dekád podporoval efektivitu retailu po celém světě nemá potřebnou kapacitu na pokrytí popsaných požadavků. To je důvod k přechodu na 2D kódy ve standardu GS1. Tyto datové nosiče jsou schopné nést velké množství informací o produktech, které lze jednoduše načíst pomocí smartphonů. Přitom budou dále plnit základní funkci identifikace položky nejen při odbavování na pokladně.
Jednotný přístup
Světový maloobchod by měl být připraven k migraci na novou generaci čárových kódů do roku 2027. K úspěšnému přechodu na 2D kódy je potřeba uplatnit jednotný přístup v zavádění změn u dodavatelů a obchodníků. Zatímco výrobci by měli začít ve svých produktových portfoliích implementovat 2D kódy ve standardu GS1, retaileři se zaměří na instalaci snímačů vhodných pro tyto kódy.
Společnosti podepsané pod prohlášením spustily pilotní projekty na bázi 2D kódů a inspirují ostatní firmy z branže. K dnešnímu dni se nové technologie testují již v 48 zemích napříč všemi regiony, které reprezentují 88 % světového HDP.