Měření udržitelnosti u maloobchodníka. O bohaté zkušenosti s ESG reportingem se může podělit Albert Česká republika, který začal publikovat zprávy o udržitelnosti již s předstihem před zavedením zákonné povinnosti. Na naše dotazy odpovídaly Anna Malenová, CZE MGR Quality Manager, a Barbora Vanko, PR & Sustainability Consultant v této společnosti.
Jaké jsou pro obchodní řetězec příležitosti a jaká naopak rizika ESG reportingu?
V Albertu jsme předběhli legislativní povinnost a již dva roky vydáváme report o udržitelnosti. Nejen z této praxe proto vnímáme nefinanční reporting jako příležitost, jak náš odpovědný přístup v jednotlivých oblastech ESG přiblížit zaměstnancům, zákazníkům, odborné i široké veřejnosti. Výzvu pak představuje komplexita a robustnost požadavků na ESG reporting, které je potřeba prioritizovat.
Nakolik jsou pro zákazníky atraktivní produkty vyrobené s ohledem na principy ESG?
Povědomí o přístupu Čechů a Češek získáváme například z pravidelného průzkumu společnosti zabývající se výzkumem trhu a veřejného mínění Ipsos, ale, jde spíše o obecný vhled. Máme však příklad dobré praxe, a to je naše mise za tzv. demokratizaci zdravého jídla. Podpora prodeje zdravých výrobků je pro nás jako obchodníka s potravinami jednou z klíčových oblastí ESG. Společně s dodavateli intenzivně pracujeme na přehledné a dostupné nabídce zdravého jídla bez přídatných látek, na snižování obsahu tuku, cukru i soli, zvyšování obsahu vlákniny u pečiva či zpřístupňování biopotravin za dostupné ceny.
Má ESG hodnocení vliv na výběr dodavatele nebo na rozhodování o zemi původu zboží?
Na původu potravin i nepotravinového zboží stejně jako na odpovědnosti, důvěryhodnosti a dlouhodobých vztazích s dodavateli nám velmi záleží už nyní a popisujeme to v našem reportu o udržitelnosti. Naším cílem je, aby zákazníci v obchodech Albert našli vždy kvalitní a bezpečné potraviny, které vyhovují jejich potřebám, chutím i osobním hodnotám.
Dodavatele si pečlivě vybíráme a k potvrzení jejich odpovědného přístupu k přírodě, lidem či bezpečnosti produkce využíváme také mezinárodně uznávané certifikace. Mnozí z nich naplňují vyšší standardy, než udává legislativa. Myslíme si, že do budoucna budou aspekty ESG ještě důležitější.
Jak Albert podporuje spotřebitele, aby se chovali udržitelně?
Neplýtvání potravinami patří společně s podporou prodeje zdravých výrobků mezi naše hlavní směry v ESG. Podíl neprodaných potravin v našich prodejnách se pohybuje dlouhodobě v řádu velmi malých jednotek procent. Toto číslo se nám daří kontinuálně snižovat, v roce 2022 činilo méně než 1 %. I pro toto minimální procento se snažíme najít smysluplné uplatnění, ideálně v podobě darů pro lidi v nouzi. Jsme největším dárcem České federace potravinových bank a jen vloni jsme darovali 3 500 tun jídla.
Čím se vám daří motivovat zákazníky?
Na omezování potravinových přebytků s nimi výrazně spolupracujeme. V rámci velmi dobře zavedené iniciativy „Pomozte nám neplýtvat“ zlevňujeme zboží před exspirací o 30 %, u nebaleného pečiva před zavírací dobou o 50 %. Již předloni jsme představili pilotní projekt tříkilových bedýnek s ovocem a zeleninou, které si za 30 korun zaslouží druhou šanci. Zákazníkům nabízíme speciální sladký chlebíček, jehož základní surovinou jsou neprodané banány. Z testu v tzv. zero food waste prodejně v pražských Nových Butovicích jsme recepturu postupně rozšířili do dalších hypermarketů s vlastní pekárnou. V roce 2022 jsme pro zákazníky připravili přes 7 000 kusů tohoto unikátního pečiva a zachránili jsme tak 1,5 tuny banánů.