Spolupráce a udržitelnost, to jsou dva hlavní pilíře aktivit Česko-slovenské iniciativy ECR. Jaký je aktuální stav činnosti a plán aktivit pro nejbližší období?
Výroční konference a valná hromada
V nedávné době se po dvouleté covidové přestávce uskutečnila výroční konference Česko-slovenské iniciativy ECR. Akci znovu hostila ve svých prostorách společnost Nestlé Česko. Účastníky přivítal Stanislav Martínek, supply chain manager v Nestlé Česko a současně spolupředsedající Čs. iniciativy ECR.
V úvodním bloku se představili další členové prezidia ECR: Jozef Šimo, head of supply chain planning ve společnosti Makro Cash and Carry ČR a spolupředsedající Čs. iniciativy ECR, Roman Bartišek, VP supply chain v Albert ČR, a Pavel Hampejs, supply chain manager ve společnosti Unilever. Členové prezídia prezentovali priority činnosti ECR i dlouhodobější vize. Ve svém vystoupení vyzdvihli dva hlavní pilíře aktivit ECR – spolupráci a udržitelnost. Zástupci pracovních skupin pak nastínili aktuální stav a plán aktivit pro zbytek letošního roku.
Z činnosti pracovních skupin
Pracovní skupina EDI se soustředí na proces příjmu zboží (zpráva DESADV s SSCC), proces fakturace a řešení opravných daňových dokladů, proces nákupu (zpráva ORDRSP) a na podporu projektu datové synchronizace GDSN (zpráva PRICAT). Priority pracovní skupiny Benchmarking a OSA spočívají v dokončení hloubkových diskusí s obchodníky, vytvoření srovnávací šablony a vytvoření společné metodiky pro OSA.
Společnost Advantage Group přinesla zajímavé pohledy a srovnání, co se týká hodnocení spolupráce mezi dodavateli a obchodníky v regionu střední Evropy. Další program se věnoval tématům udržitelnosti. Zajímavá byla diskuse ke stavu programu udržitelné logistiky Lean & Green Europe. Na ni navázali zástupci Obalového institutu Syba s prezentací na téma recyklace obalů. Ve spolupráci s ECR lokalizovali globální metodickou příručku Packaging Design for Recycling, která přináší řadu poznatků a instrukcí, jak vyrobit co nejvíce recyklovatelné obaly v rámci všech pro FMCG relevantních obalových technologií a materiálů.
Pracovní skupina EDI
Základem digitalizace procesů v retailové logistice je plná eliminace papírových dokumentů a automatizace zpracování dat. Počínaje zalistováním výrobků přes objednávky, dodání zboží, potvrzení příjmu a fakturace za skutečně dodané zboží.
Pracovní skupina se soustřeďuje jak na podporu využívání standardních EDI zpráv, tak i prosazování vize bezpapírové komunikace.
Pracovní skupina Benchmarking a OSA
Benchmarking – sběr a vyhodnocování základních KPI: servisní úroveň, včasnost dodávek, přesnost fakturace, přesnost předpovědí.
Na základě diskusí s obchodníky byl připraven návrh pro společnou metodiku pro měření dostupnosti zboží. V rámci společných aktivit jsou postupně připravovány pilotní projekty, v nichž budou zástupci ECR vytvářet datový model, který umožní provádět kalkulaci ušlého zisku a analyzovat příčiny výpadků.
Návrhy obalů pro recyklaci
ECR ve spolupráci s Obalovým institutem Syba připravila projekt společné platformy pro sdílení informací, spolupráci a šíření příkladů nejlepší praxe v oblasti obalového designu. Cílem je dosáhnout co největší možné recyklovatelnosti obalů a jejich opětovného využití.
Jako první úkol bylo stanoveno vytvoření národního průvodce na základě globálního doporučení, který připravila ECR Community s World Packaging Organisation. V projektovém týmu jsou zastoupeni obchodníci (Tesco Stores, Penny Market), dodavatelé (Unilever, Orkla Foods), výrobci obalů (Thimm Packaging, ALPLA, Greiner Packaging, Tetra Pak) a společnost EKO-KOM.